Cemix, s.r.o.

O spoločnosti Cemix

Podzámčie vo Fulneku

Zámok vo Fulneku, významná dominanta viditeľná na vzdialenosť mnohých kilometrov, patrí medzi pamiatkovo chránené objekty. Pred niekoľkými rokmi chátrajúcu pamiatku zakúpil súkromný investor a rozhodol sa pre rozsiahlu rekonštrukciu. My sme sa tak mohli podieľať na obnove tejto významnej pamiatky našimi materiálmi, vďaka ktorým je na zámku použitých cez 1 500 m2 novej štukovej fasády.

Zámok Fulnek – foto 1

Zámok Fulnek, vybudovaný na mieste bývalého gotického hradu z prelomu 13. a 14. storočia, stojí na vysokom ostrohu nad Husím potokom. Svoju konečnú podobu získal až začiatkom 19. storočia. Súkromný investor, ktorý pamiatku zakúpil v roku 2008, sa rozhodol vdýchnuť zámku nový život a zahájil rozsiahlu rekonštrukciu. Zámok v súčasnej dobe slúži ako časté miesto na organizovanie svadieb a v budúcnosti sa v jednej jeho časti otvorí luxusný hotel.

Ako prvá bola zrekonštruovaná hlavná budova tzv. Horného zámku. Dlhé budovy, ktoré tvoria podzámčie, sa dostali na rad až v roku 2021. Na rekonštrukciu fasády bolo použité veľké množstvo našich materiálov: Na prípravu podkladu 2000 CEMENTOVÝ POSTREK, na ktorý bola nanesená 2050 JEDNOVRSTVOVÁ ĽAHČENÁ OMIETKA, pod štukovú vrstvu bola použitá 2613 ZÁKLADNÁ PENETRÁCIA, na ňu bol už aplikovaný 2710 FLEXI ŠTUK. Ten bol ďalej napustený 2612 PENETRÁCIOU POD SILIKÁT a finálny povrch tvorí 2801 SILIKÁTOVÝ FASÁDNY NÁTER.

Zámok vo Fulneku tak dostal druhú šancu. Krásne farebné štukové fasády z ostrohu nad Husím potokom žiaria do širokého okolia a lákajú k bližšiemu preskúmaniu.

Zámok Fulnek – foto 2
Zámok Fulnek – foto 3