Cemix, s.r.o.

O spoločnosti Cemix

Vila Park Tabuľový vrch Olomouc zdobia sadrové omietky

Obytný súbor nízkych trojpodlažných vila domov situovaných na západnom okraji mesta Olomouca s názvom Vila Park Tabulový Vrch číta na 460 bytov zasadených v zeleni. Prírodný ráz a vysoká miera súkromia sú hlavnými kvalitami novo vzniknutého bytového komplexu. Priaznivú mikroklímu dotvárajú navyše aj použité materiály, napríklad naše sadrové omietky. Tie vďaka svojmu zloženiu regulujú vlhkosť v interiéri.

Vila domy sú rozdelené do siedmich funkčných celkov.

Každý z nich je sústredený okolo dvora – poloverejného priestoru, určeného prevažne pre obyvateľov daného celku. Nová výstavba sa rozprestiera na piatich hektároch a jej centrom je verejný park. V parteri sa nachádzajú obchody, pribudla aj nová zastávka MHD. V každom nadzemnom podlaží sú umiestnené maximálne tri byty, takže spoločný vchod zdieľa vždy šesť až deväť bytových jednotiek. Takmer každý byt má veľkorysú lodžiu, priečne prevetranú dispozíciu, ideálnu orientáciu voči slnku a výhľad do parkovej zelene i súkromného vnútrobloku. Byty na prízemí disponujú súkromnou predzáhradkou. Dôraz bol kladený aj na starostlivo a kvalitne navrhnutú vnútornú dispozíciu a dostatočné množstvo úložných priestorov.

Vila Park – foto 1

Sadrové omietky Cemix regulujú vlhkosť.

Množstvo sadrových interiérových omietok realizovala spoločnosť Moravská Výrobní a.s., ktorá má s našimi produktmi množstvo skúseností. Na úpravu vnútorných povrchov stien bola zvolená 4230 ĽAHČENÁ SADROVÁ OMIETKA, ktorá má vylepšené tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka prirodzenej regulácii vlhkosti zaisťuje príjemné vnútorné prostredie. Pri rozsiahlejších projektoch je nezanedbateľným prínosom aj možnosť strojového spracovania, ktoré značne urýchľuje postup prác. Veľkým prínosom je aj hrúbka aplikácie až 40 mm v jednej vrstve.

Vila Park – foto 2

Dôležitá príprava povrchu pred realizáciou omietkových systémov.

Pre bezchybnú realizáciu treba povrchy pred vlastnou aplikáciou omietok napenetrovať. Aby bola zaistená dobrá priľnavosť k povrchu, bola použitá koncentrovaná rýchloschnúca 2613 PENETRÁCIA ZÁKLADNÁ pre minerálne podklady. Penetrácia spoľahlivo znižuje nasiakavosť a zvyšuje priľnavosť omietky k podkladu. Vďaka polymérnej disperzii, ktorá preniká do hĺbky podkladu, spevňuje jeho povrch. Pre zlepšenie prídržnosti omietok na hladkých a nenasiakavých podkladoch bol použitý 4020 KONTAKTNÝ MOSTÍK.

Vila Park Tabuľový Vrch Olomouc zbiera ocenenia.

Aj ďalšie materiály pri výstavbe boli volené s ohľadom na zachovanie prírodného charakteru lokality. Ako hlavný výrazový prvok domov je použitý obklad lodžií smrekovcovým drevom bez povrchovej úpravy. Vila Park Tabulový Vrch, ktorý je dielom ateliéru Chybík+Kryštof, potom v roku 2020 získal jednu z cien partnerov v súťaži Cena za architektúru. Porota ocenila predovšetkým inovatívny prístup k riešeniu nového, zdravého bývania. Prvá realizovaná etapa tiež získala v minulom roku titul Stavba roku v súťaži Stavba roku Olomouckého kraja 2020.

Prezrite si ďalšie fotografie projektu Vila Park Tabulový Vrch