INOVATÍVNE FASÁDNE OMIETKY: Ako na drevodekor?
Omietka ako drevo
Drevo je prírodný materiál, ktorý je krásny na pohľad aj na dotyk. Preto je vždy ozdobou každého interiéru aj exteriéru. Dodá dizajnu upokojujúce a teplo sfarbené tóny, ktoré obdivujeme. Jeho uplatnenie v exteriéri má však jednu slabú stránku. Je nutné sa oň pravidelne starať, pretože podlieha vplyvu počasia. Čo stojí čas aj nemalé peniaze. Existujú síce výnimky, ako napríklad tíkové drevo, ale potom treba zvážiť jeho vysokú obstarávaciu cenu.

Prvky dreva sa často presadzujú aj na fasádach objektov. Typickým príkladom je prevetrávaná fasáda obložená drevenými palubovkami. Drevený dekor môže byť tiež priamo súčasťou klasickej fasády, vrátane tej, ktorá je vybavená zatepľovacím systémom ETICS. A dokonca sa o neho nemusí majiteľ nehnuteľnosti vôbec starať. Jedná sa o dekór dreva vytvorený pomocou špeciálnej omietky Cemix MAGIC DECOR.

Postup realizácie dreveného dekoru na fasáde domu

Drevený dekor na fasáde, ktorý realizujeme pomocou kreatívnej omietky, bude mať veľa výhod. Predovšetkým bude bezúdržbový. Bude pôsobiť celistvo a nezaťaží fasádu prílišnou hmotnosťou.

Základom úspechu je prvý krok – penetrácia podkladu (Cemix 2610), ktorá zjednotí savosť a zlepší priľnavosť. V prípade dekóru dreva najskôr nanesieme prvú vrstvu omietky, ktorá bude už prefarbená v odtieni, ktorý požadujeme. Použijeme Cemix MAGIC DECOR 2793, ktorý má hrubosť zrna 0,2 mm. Hrúbka tejto vrstvy bude 1 mm. Vytvoríme tak dôležitý podklad, ktorý zarovnáme do roviny a necháme zaschnúť. V druhom kroku nanášame druhú vrstvu (horizontálne), opäť v požadovanom odtieni. Zvolíme si na to zubové hladítko s trojuholníkovými zubami 2 až 3 mm veľkými.

Nanesenú omietku zarovnáme nerezovým hladítkom v kolmom smere tak, aby sme mali k dispozícii rovnomernú vrstvu. Teraz je potrebné vytvoriť vlastný dekor dreva. Na to potrebujeme fládrovací 2710 DECOR PODVALOK. Kĺzavým pohybom podvalku v horizontálnom ťahu vytvárame štruktúru dreva. Samozrejme, že záleží na šikovnosti a vlastnú invenciu remeselníka.

Potrebujeme tiež vytvoriť škáru – medzi „doskami“. Na to poslúži murárska lata alebo napríklad skrutkovač. Tento krok robíme až vo chvíli, keď je omietka zavädnutá, nelepí sa, ale nie je zatvrdnutá. Po zatvrdnutí jemne povrch prebrúsime škrabkou na sadrokartón, čím odstránime nežiaduce prebytky. V poslednom kroku je potrebné na povrch aplikovať lazúrovací náter Cemix 2825. Na to nám vystačí maliarsky valček alebo štetec. Akonáhle je náter v celej ploche hotový, s pomocou navlhčenej hubky vytvoríme na povrchu drevenú patinu.

Fasáda objektu, ktorá bude takto doplnená geometrickými prvkami v imitácii dreva, nebude nikdy pôsobiť všedným dojmom. V kombinácii so skutočnými drevenými prvkami, napríklad v podobe pergoly, bude potom celok pôsobiť harmonicky. Táto technológia je výnimočná tým, že na prvé miesto radí individuálnu kreativitu, takže žiadny dom nebude rovnaký. A to tu ide predovšetkým.

Kreativné omietky
Čo je MAGIC DECOR?

Túžba architektov po individualizácii priviedla výrobcov stavebných materiálov k vývoju produktov, ktoré umožnia ich kreatívne spracovanie. Typickým príkladom je design fasády s atraktívnou štruktúrou alebo vytvoreným dekorom v podobe imitácie dreva, betónu, tehly, kameňa a pod. Takú kreativitu je možné vytvárať s pomocou produktov MAGIC DECOR. Najprv treba povedať, že kreatívna omietka MAGIC DECOR má tri alternatívy líšiace sa hrubosťou zrna (od 0,2 do 2,5 mm).

Ide o pastovitú omietku prefarbenú v hmote. Jej receptúra bola vytvorená na báze silikónu, čo znamená, že má charakter difúzne otvoreného, vysoko paropriepustného materiálu. Nanesená omietka odpudzuje vodu a tým udržuje murivo suché. Jej ďalšou prednosťou je odolnosť voči vzniku mikrotrhlín a prirodzená ochrana pred poveternostnými vplyvmi. Pozrime sa ako postupovať v prípade, že chceme bežnú fasádu objektu zatraktívniť dreveným dekórom.

Zjistit viac