Renovácia škaredej a poškodenej fasády
Neviete, ako na renováciu, ktorá vráti vašej fasáde pôvodný vzhľad a predĺži jej životnosť? Čítajte ďalej, máme pre vás riešenie.
Častou chybou na kráse bytových domov sú vizuálne poškodené fasádne systémy. Môžeme to vidieť predovšetkým pri objektoch, ktoré boli zatepľované kontaktným systémom ETICS v priebehu deväťdesiatych rokov. Typickým prejavom takéhoto „poškodenia“ je biotické napadnutie povrchu fasády plesňami alebo riasami, prípadne aj vznik vlasových trhlín. V extrémnych prípadoch sa môžeme stretnúť aj s rozsiahlejším poškodením, vrátane mechanického, ktoré môže do budúcna viesť k postupnej degradácii celého fasádneho systému.

Dôležité je povedať, že požiadavky boli v tom čase odlišné, najmä z pohľadu tepelnoizolačných parametrov fasády a praktických skúseností bolo tiež pramálo. Často sa zvolila nevhodná skladba systému ETICS, nedodržal sa technologický postup, alebo bolo zatepľovanie vykonávané v nepatričných klimatických podmienkach.

S poruchami fasádnych systémov sa ale stretávame aj pri relatívne mladých stavbách. Príčin je hneď niekoľko. Vznik a množstvo rias či plesní na povrchu omietky totiž súvisí nielen s materiálmi fasádneho systému, ale aj s ďalšími faktormi, ktoré môžu byť dané napríklad lokalitou. Mikroorganizmy, ktoré poškodenie vytvárajú potrebujú totiž na život vlhkosť a živiny, to znamená prachové častice. Veľký vplyv má preto napríklad prúdenie vzduchu, blízkosť zelene, oslnenie fasády alebo vodnej plochy, umiestnenie objektu v teréne a pod. Nie je teda divu, že dva identické domy v rozdielnych lokalitách budú vyzerať po desiatich rokoch každý inak.

Revitalizácia fasády pri biotickom napadnutí

Biotické napadnutie fasády začína spravidla úplne nenápadne. Jedným z najčastejších príznakov biotického napadnutia fasády sú drobné zelenkasté alebo šedivé škvrny. Tieto škvrny sa často objavujú na povrchu fasády a postupne sa zväčšujú. Ich prítomnosť naznačuje výskyt mikroorganizmov, ako sú riasy, plesne a lišajníky.

Ako postupovať v prípade, že chceme fasádnemu systému navrátiť nový vzhľad a predĺžiť jeho životnosť? Všeobecne platí, že je vhodné najskôr vykonať analýzu problému a zistiť, či je poškodenie fasády iba povrchové. Pokiaľ áno, vykoná sa najskôr čistenie plochy tlakovou vodou, čo môžeme aj niekoľkokrát opakovať, podľa stupňa znečistenia. Následne sa na povrch fasády aplikuje prípravok Cemix Fungicen, ktorý biologicky odstráni riasy, plesne, huby a iné zárodky mikroorganizmov.

Fungicen má schopnosť prenikať do hĺbky, čo podporuje jeho vyššiu účinnosť. Po zaschnutí prípravku nasleduje aplikácia fasádnej farby, najlepšie Cemix Cempaint Extra.

Jedná sa o silikónovú fasádnu farbu, ktorá vyniká výbornou priľnavosťou a súdržnosťou. Jej prémiová kvalita spočíva vo vyváženom pomere dôležitých zložiek – silikónu, polymérnej disperzie a bioticky účinných ochranných látok v mikrokapsulách, ktoré sú postupne uvoľňované. Táto farba vystužená vláknami je pružná a dlhodobo chráni povrch fasády, kde bez problémov zahladí mikrotrhliny. K tomu všetkému tu pôsobí fotokatalytický efekt, kedy sa pôsobením svetla rozkladajú chemické látky vrátane baktérií a vírusov. Prítomnosť silikónu zase podporuje paropriepustnosť farby. Vedeli ste, že farby, ktoré majú vyšší podiel silikónu, sa obvykle tónujú do prírodných odtieňov? Čo býva prvá známka kvality výrobku.

Pri práci je tiež potrebné zvážiť stav podkladu (pôvodnej fasády) a pokiaľ je to nutné, použiť pred aplikáciou penetráciu Cemix Cempaint Extra. Penetrácia stabilizuje a spevňuje povrch podkladu, zjednocuje jeho savosť, ktorá by mohla byť v niektorých prípadoch narušená. Penetráciu je nutné nechať zaschnúť vždy do druhého dňa.

Bežná renovácia fasády by sa časovo mala z pohľadu realizátora zmestiť do jedného týždňa. Všeobecne sa odporúča vykonávať čistenie fasádneho systému zhruba za 5 až 10 rokov. Životnosť správne vykonanej renovácie sa pohybuje okolo 15 rokov.

Na čo dávať pozor?

Proces renovácie fasád nie je technologicky nič zložité. Najdôležitejšia je starostlivosť, pretože ak sa niektorá oblasť vynechá, mohlo by to priniesť ďalšie problémy. Je preto vždy lepšie prevádzať fasádne nátery dvakrát, tým získame väčšiu istotu, že pokryjeme všetky časti. Niekedy ale býva napadnutie fasádneho systému spojené s vysokou vlhkosťou, ktorá pôsobí v mieste veľmi intenzívne. V tom prípade je nutné zistiť príčinu (poškodené parapety, atikové plechy, dažďové zvody a ďalšie) a odstrániť ju.

Ako na malé a veľké trhliny?

Ako už bolo povedané, biotické napadnutie fasádneho systému býva často kombinované s prítomnosťou mikrotrhlín. Ak sa jedná o vlasové mikrotrhliny, potom problém skutočne vyrieši farba Cemix Cempaint Extra. Pri väčších trhlinách však musíme siahnuť k inému riešeniu. Najprv je nutné nájsť jednu z mnohých možných príčin – počnúc termickým zaťažením (vystavenie veľkým teplotným zmenám) a končiac statickými poruchami (napr. vplyvom sania vetra, dotvarovania materiálov). Následne môže dôjsť k uvoľňovaniu fasádneho systému od podkladu, odtrhnutiu lepidla, uvoľneniu hmoždiniek atď. Preto by bez podrobného posúdenia stavu fasádneho systému nemalo zmysel pristupovať k čisteniu fasády.


Najlepšie je vždy vykonať diagnostiku danej fasády. Diagnostik vykoná odtrhovú skúšku, prípadne sondu do systému, a statik následne posúdi, ako ďalej pri renovácii postupovať. Pokiaľ sa zistí, že nie je nutné vykonať zásadnú renováciu fasády, ktorá ale zároveň vykazuje väčšie trhliny, je k dispozícii Elastický fasádny náter Cemix. Tento náter je schopný zaceliť aj trhliny veľkosti niekoľkých milimetrov. Má vyšší podiel vlákien, aditív a plnív, ktoré tento efekt umožnia. Čistenie fasády sa iv prípade mikrotrhlín vykoná rovnakým spôsobom, ako v prípade biotického napadnutia.