SPÄŤ KU KOREŇOM: HLINENÉ OMIETKY V SLOVENSKEJ MLYNICI
Hlinené omietky sa dnes používajú pri rekonštrukciách historických budov aj v novostavbách.
Sú hrejivé, príjemné na dotyk, pôvodné av posledných rokoch stále obľúbenejšie. V stavebníctve predstavujú trend ekologického a zdravého bývania, návrat ku koreňom. Reč je o hlinených omietkach. S obľubou sa používajú v ekologických a nízkoenergetických stavbách av moderných drevostavbách. Prekvapivo ich však odborníci odporúčajú aj na použitie v panelových domoch, pretože majú pozitívny vplyv na najväčší nešvár panelových bytov, ktorým je vlhkostná mikroklíma.

Sortiment hlinených omietok je sústredený predovšetkým v rukách menších, úzko špecializovaných dodávateľov, ale nájdeme ich aj v ponuke lídra na trhu, spoločnosti Cemix. Výhodou silnej značky je špičková kvalita výrobkov, podporená dlhodobým testovaním a vývojom, profesionálnym technickým poradenstvom alebo spoľahlivou a flexibilnou dodávkou. Sortiment hlinených omietok Cemix predstavuje ucelený omietkový systém, ktorý je úplne rovnocenný bežným omietkovým systémom na báze vápna alebo vápennocementových spojív.

Kompletný omietkový systém

Omietkový systém sa skladá z hlineného spojovacieho mostíka Cemix 4610, ktorý zaisťuje prídržnosť omietky k podkladu. Naň sa nanesie základná vrstva hlinenej omietky 4611 (na ručné spracovanie) alebo 4612 (na strojové spracovanie) v maximálnej vrstve 20 mm. Základná omietka potrebuje dostatočný čas na vytvrdnutie, výrobca odporúča približne jeden deň na 1 mm hrúbky.

Až potom je možné naniesť vrchnú vrstvu 4613 štukovej hlinenej omietky vo vrstve cca 2 mm. Aj tá má prirodzený hnedý odtieň a jemnú štruktúru. Vytvrdnutie omietky na 1 mm trvá opäť jeden deň. Jemnú hlinenú omietku je možné použiť buď ako súčasť kompletného omietkového systému, alebo ako povrchovú úpravu bežných omietok. Jej povrch sa upravuje filcovaním a môže byť ponechaný bez náteru v prírodnom hnedom odtieni alebo je možné dodatočne aplikovať systémový základný a vnútorný náter.

Práca je nenáročná a bude vás baviť

Hlinené omietky je možné použiť ako na nepálené tehly, tak na pálené murovacie prvky. Mnoho stavebníkov si myslí, že práca s hlinenými omietkami je zložitejšia ako s bežnými omietkami. Opak je pravdou, práca s nimi je príjemná a ich aplikácia nenáročná. Nie sú potrebné žiadne ochranné pomôcky. S materiálom sa ľahko manipuluje, vyhladzuje, upravuje a udržuje. S hlinenými omietkami môžu pracovať aj hobby stavebníci.

Odmenou je zdravý domov

Hlinené omietky sa skladajú prírodných zložiek, kameniva a ílu. Hlavná výhoda hlinených omietok? Vďaka svojej pórovitej štruktúre majú vysokú absorpčnú schopnosť a veľmi dobre regulujú vlhkosť v interiéri. Hlina je navyše antialergénna, dokáže pohlcovať pachy a dym, neobsahuje žiadne chemické ani priemyselné prísady a má schopnosť akumulovať teplo. Jej tepelne akumulačné vlastnosti môžete pocítiť na dotyk, pretože steny sa vyznačujú zvýšenou povrchovou teplotou.

Ľudia trávia viac ako dve tretiny svojho života v interiéri, preto by kvalita a zdravotná nezávadnosť vnútorného prostredia mala byť prioritou. Hlinená omietka vracia do našich domovov prírodu a rovnako ako drevo, kameň alebo vlna pôsobí pozitívne na našu psychiku. Príroda nás vracia ku koreňom a dodáva nám energiu.