CIK-CAK ARCHITEKTÚRA
Športová hala v Modřice so štruktúrovanou fasádou
Česká architektúra stojí v tradícii precízneho remeselného spracovania, ktoré si dodnes vážime. Pokiaľ porovnáme toto obdobie so súčasnosťou, začína byť jasné, že zdobené omietky a štruktúrované fasády nie sú preferované investormi. Dôvodom býva obvykle vyššia pracovná náročnosť a tým pádom aj vyššie náklady na prácu. To robí o to viac zmysluplným venovať pozornosť projektom, kde omietka alebo fasáda neslúžia iba na technickú funkciu, ale skôr vytvára určitý kontext. Príkladom je nová športová hala v Modřiciach. Štúdio bod architekti, s.r.o vytvorilo návrh.
Betónový monolit s plastickou omietkou

Úlohou architektov bolo navrhnúť funkčnú športovú halu a obecné centrum a prepojiť ich s existujúcou budovou. Centrum malo byť športovou plochou s rozmermi 45 x 25 metrov, ktorú bolo treba rozdeliť na tri samostatné ihriská. Priestor novej haly rozdelili nové haly do troch budov, aby boli splnené špecifikácie pre vnútorné využitie miesta a zároveň bola rešpektovaná existujúca susedná výstavba. "Oveľa zložitejšou úlohou bolo navrhnúť systém 'čistých a špinavých chodieb' tak, aby sa ľudia prichádzajúci zvonku a športovci vzájomne nestretávali," vysvetlil Jáchym Svoboda z ateliéru BOD ARCHITEKTI.

 

Hala je navrhnutá ako monolitická železobetónová konštrukcia so stenami s hrúbkou 200 až 300 mm, ktoré sú sčasti pokryté oceľou a sčasti železobetónom. Tá je doplnená svetlíkmi. Podlaha haly je pod úrovňou terénu. Týmto spôsobom bola zachovaná výšková nadväznosť na susednú budovu. Súčasťou areálu sú aj tri antukové kurty a viacúčelové ihrisko s umelou trávou. Súbežne s výstavbou nového areálu bol renovovaný susedný historický dom, pričom na prvom poschodí bola zachovaná tradičná reštaurácia, zatiaľ čo dve horné poschodia boli využité na obytné účely.

Plastická fasáda slúži ako spájajúci prvok

Monolitická konštrukcia budovy bola opatrená tepelnoizolačným systémom ETICS Cemixtherm COMFORT EPS. Izolačný materiál v tomto prípade tvorí 200 mm silný penový polystyrén, ktorý bol lepený na dokonale čistý, vyzretý a pevný povrch pomocou Cemix 2230 Lepiacej stierky TOP. Pomocou tohto produktu bol tiež vyrovnaný povrch (doplnený tkaninou zo sklených vlákien). Polystyrén bol ukotvený pomocou hmoždiniek Fischer Ecotwist. Potom bola nanesená Cemix 2610 Penetrácia prefarbená, na ktorú bola aplikovaná finálna omietka Cemix 2711 FLEXI štuk s vláknom. Táto tvárna omietka sa stala hlavným motívom a poskytla dôležité spojenie medzi novostavbou a historickou budovou. „Hľadali sme najvhodnejší spôsob, ako plochy pohľadovo zjednotiť. Napriek tomu, že sa historický dom nenachádza v pamiatkovo chránenej zóne, nechceli sme k nemu pristavať iba tupú plochu, čo by bolo samozrejme jednoduchšie a lacnejšie. Premýšľali sme preto o detaile, ktorý by bol viditeľný na prvý pohľad a korešpondoval by s fasádou pôvodnej stavby," vysvetľuje Jáchym Svoboda a upresňuje: "Dekoratívne omietky nepoužívame programovo, ale ak hľadáme určitú súvislosť, majú svoje opodstatnenie. Keď sme mali schválený návrh, zvažovali sme spoločne so stavebnou firmou riešenie, ako ho urobiť. Voľba nakoniec padla na plastickú omietku Cemix.“ Na základe praktických skúšok v laboratóriách spoločnosti Cemix bol navrhnutý "zubatý profil" ešte upravený, než dostal konečnú podobu.

 

Pred samotnou aplikáciou plastickej omietky bol na podklad umiestnený vodiaci profil, po ktorom sa následne pohybovala špeciálne vyrobená šablóna z nerezového plechu, aby nanesená vrstva omietky získala požadovaný tvar. Práce prebiehali zhora nadol a dôležitým detailom bolo súvislé napojenie profilových zubov omietky na zvislé steny budovy. Týmto spôsobom boli zachované súvislé línie, ktoré boli dosiahnuté, ako ukazujú obrázky. „Tento objekt je pre Modřice významný, stal sa dôležitým a navštevovaným komunitným centrom. Preto bolo naším cieľom, aby konfrontácia oboch nadväzujúcich plôch nepôsobila škodlivo. Svetlé farby vrchného náteru pôsobia v súlade s okolím, ale súčasne znižujú tepelnú záťaž fasády, čo sa v budúcnosti prejaví dlhšou životnosťou systému ETICS."

Konštrukcia fasády so zatepľovacím systémom Cemixtherm COMFORT EPS spĺňa všetky investorom požadované technické parametre. Čo znamená, že s použitým izolantom EPS (súčiniteľ tepelnej vodivosti ΛD = 0,039 W/m.K) vykazuje fasáda súčiniteľ prestupu tepla U = 0,18 W/(m2.K), čo je hodnota blížiaca sa parametrom pasívneho domu. Nakoniec bol na vyštruktúrovanú omietku nanesený Cemix 2815 Elastický fasádny náter v odtieni SE 55 (sivý). Realizovaná stavba sa stala inšpiráciou, ako využiť široký potenciál omietok Cemix na vytvorenie charakteristického detailu budovy a zároveň ukázať výhody systémového riešenia v súlade s účelnosťou a hospodárnosťou stavby.