Ako rýchlo a ľahko upevniť stĺpik plotu?
Alebo k čomu je stĺpikový betón?
S jarnými dňami nastáva obvykle čas príprav na zveľaďovanie záhrady alebo okolia domu. Začíname napríklad prípravou záhonov, trávnikov až po strihaní stromov. Ale nemusí zostať len pri téme budúcej flóry. Koľkokrát je potrebné opraviť plot, postaviť nové záhradné sedenie alebo napríklad detskú hojdačku. To už sú záležitosti, ktoré potrebujú isté stavebné postupy. No a vítaným pomocníkom v mnohých prípadoch bude tzv. stĺpikový betón Cemix 9330 alebo v hobby marketoch stĺpikový betón Cemix 9300.
Čo je to stĺpikový betón?

Stĺpikový betón je pripravená suchá betónová zmes, ktorá má dve základné využitie. Už názov napovedá, že stĺpový betón je vhodný na rýchle betonárske práce ako je zabetónovanie najrôznejších stĺpikov (napr. nového plotu), sušiakov na bielizeň, záhradných svietidiel, poštových schránok a pod. Pre svoje ľahké spracovanie si ho obľúbili hlavne domáci majstri. Ostatne to bolo tiež hlavným cieľom výrobcu. Najdôležitejším parametrom stĺpikového betónu je, že vytvrdne za 6 minút.

Ale ešte je tu druhé využitie, ktoré ocenia nielen domáci majstri, ale aj profesionáli. Touto betónovou zmesou je možné rýchlo vyspraviť/vyplniť rôzne diery alebo prestupy, ktoré vznikajú na stavbe. Príkladom je diera po stratenom debnení, ktorú treba zaceliť. V tomto prípade sa však líši spracovanie stĺpikového betónu. Je ale treba spomenúť, že stĺpikový betón Cemix 9330 a 9300 má jemnú štruktúru, pretože veľkosť zrna je maximálne 4 mm. Skoro by sa dalo povedať, že sa jedná o hrubšiu maltovinu.

6 minút a hotovo!

Podľa použitia zvolíme rozdielnu technológiu spracovania stĺpikového betónu. V prvom prípade, keď potrebujeme zabetónovať nejaký stĺpik, najskôr vykopeme v zemi dieru. Každému asi napadne otázka ako hlbokú. V našich podmienkach sa hovorí, že nemrznúca hĺbka v zemi je zhruba 80 cm. No a to je presne tá hĺbka pri ktorej budeme mať istotu, že stĺpik vydrží bez poruchy dlhú dobu. Vtip je totiž v tom, že ak by sme vykopali plytkú dieru, tak pri vymrznutí by mohlo jednak dôjsť k pohybom stĺpika hore aj dole, ale tiež by stĺpik mohol začať hrdzavieť od vlhkosti, ktorá by sa tam postupne nahromadila vplyvom nedostatočného krytia betónom. 

Ešte nám chýba parameter priemeru vykopanej diery. Pozor, tu sa robia najčastejšie chyby. Povedzme, že bežný stĺpik má priemer 5 cm. Na každej strane od stĺpika by sme mali mať aspoň 20 cm betónovej vrstvy. To znamená, že ideálny rozmer diery bude minimálne 45 x 45 cm a do hĺbky 80 cm. Pri nedodržaní spomínaných parametrov môže vždy hroziť neskoršia degradácia betónu zabetónovanej konštrukcie.

Na betónovanie stĺpika nepotrebujeme žiadne špeciálne náradie ani žiadnu elektrinu. Ak máme pripravenú dieru, tak urobíme prvú vrstvu betónu. Najprv zem navlhčíme a akonáhle sa voda vsiakne, nasypeme prvú 10 cm vrstvu betónu, ktorú zalejeme vodou. Pozor nie žiadnou hadicou. Najlepšie kropením. Budeme potrebovať len také množstvo vody, pokiaľ sa do zmesi bude vsakovať. Počkáme 6 minút kým dôjde k vytvrdnutiu. Až teraz vložíme do diery stĺpik, ideálne zafixujeme jeho polohu, pokiaľ ho nechceme celý čas držať. Nasypeme vrstvu 10 cm zmesi a zalejeme. Postupujeme takto až nahor, vždy po 10 cm. Poslednú vrstvu prevedieme tak, aby mala malý spád – čiže aby mala tvar kužeľa (ihlanu). Ide o to, aby voda nestekala smerom k trubke a aby sa na nej nedržala. Túto finálnu „strechu“ je možné vykonávať aj nakoniec aj celkom zvlášť. Hlavné je nezabudnúť poslednú vrstvu vyhladiť.

Pri druhom použití stĺpikového betónu už budeme potrebovať elektrinu. Na vyspravenie či zacelenie rôznych dier v betónových konštrukciách si najprv betónovú zmes rozmiešame s vodou (približne 1 minútu). Na použitie máme k dispozícii asi 2 až 3 minúty. Preto si miešame len také množstvo, ktoré zvládneme. Týmto miešaním získa betón väčšiu pevnosť, ako pri obyčajnom prelievaní vodou. Vo svojej charakteristike má uvedenú pevnosť 30 MPa, čo je už solídny parameter. Takto postupujeme pri vyplnení všetkých dier podľa potreby.

Stĺpikový betón je rýchly pomocník, ktorého spracovanie zvládne úplne každý. Vďaka svojej receptúre je veľmi pevný a trvanlivý. Vyniká rýchlosťou, s ktorou je ale nutné vopred počítať. K zakúpeniu je v 25kg balení vo všetkých hobby marketoch a stavebninách.