TYPY FASÁDNYCH OMIETOK
Omietky pastovitej konzistencie sú vhodné pre vnútorné aj vonkajšie použitie
Každá omietka má určité vlastnosti, ktoré ju charakterizujú a predurčujú jej použitie. Výber omietok je dnes široký. Pozrime sa, ako sa od seba jednotlivé druhy líšia.
Silikón-silikátová omietka

Populárne sa v dnešnej dobe stávajú kombinované silikón-silikátové omietky. Klasickým predstaviteľom takého materiálu je 2729 Tetracem s fotokatalytickým účinkom. Je to omietka vystužená aramidovými vláknami (to sú textílie z aramidov, teda typu polyamidov) a s vyšším podielom aditív. Výsledkom je materiál so špičkovými vlastnosťami. Táto omietka je vďaka tomu prirodzene odolná voči riasam, plesniam a znečisteniu. Vyniká rovnako vysokou paropriepustnosťou, vodoodpudivosťou a elasticitou. Navyše udržuje steny suché s minimálnym rizikom tvorby trhlín. Je vhodná na fasády s minerálnym a betónovým povrchom alebo na renovácie omietkových systémov. Stavitelia oceňujú najmä to, že sa ľahko nanášajú. Je k dispozícii v širokej škále farieb a štruktúr. Po takomto materiáli rád siahne každý, kto chce, aby fasáda vydržala pohľadovo aj mechanicky stabilnú po dlhú dobu.

Prejsť na produkt
Minerálna omietka

Jednou z prvých omietok, ktoré si predstavíme, je minerálna omietka na báze cementu a vápenného hydrátu, čo z nej robí ekologický variant. Jedná sa o jednozložkovú šľachtenú a paropriepustnú omietku, ktorú je možné použiť aj v skladbe zatepľovacieho systému ETICS. Minerálna omietka tiež dobre znáša teplotné zmeny a je odolná voči plesniam. Je zaujímavá aj tým, že s ňou je možné vytvárať plastické povrchy, napríklad ryhovaním.

Pozrieť si fasádu s 2799 Brizolitom
Silikónová omietka

Silikónová omietka v súčasnej dobe prakticky nahradila akrylátovú omietku. Vychádza cenovo podobne, ale má vlastnosti prémiových omietkových materiálov. Silikónová omietka sa tak radí medzi jedny z najkvalitnejších materiálov na omietanie vnútorných, ale aj vonkajších stien. Medzi jej hlavné vlastnosti patrí pružnosť, paropriepustnosť a vodoodpudivosť. Dokonca je veľmi odolná voči zašpineniu, čo je dnes v niektorých lokalitách veľmi dôležité. Silikónová omietka obsahuje akrylátové disperzie a silikónové emulzie.

Pozrieť si fasádnu silikónovú omietku
Silikátová omietka

Môžeme povedať, že silikátová omietka je bližšia skôr minerálna ako silikónová. Jej hlavným spojivom je vodné sklo. Táto „chemicky postavená“ omietka vyniká vysokou paropriepustnosťou, čo ju predurčuje na použitie so zatepľovacím systémom. Je veľmi stabilný, a to sa týka aj pigmentov čiže stálosti farby. Pretože má silikátová omietka vyššie pH, je prirodzene viac odolná voči mikroorganizmom. Na druhú stranu vyžaduje táto omietka kvalitnejší podklad, predovšetkým z pohľadu vlhkosti, inak hrozí riziko tvorby škvŕn. Ide o omietku, ktorá je aj trochu náročnejšia na spracovanie, a tak vyžaduje šikovné ruky a väčšiu prax. Silikátové omietky sa veľmi často používajú pri sanáciách historických objektov, prípadne aj vlhkého muriva a podobne. Cemix má v ponuke širokú škálu farieb a štruktúr týchto omietok.

Pozrieť si produkt
Akrylátová omietka

Čo sa týka ceny, je na tom najlepšie akrylátová omietka. Vyrába sa na báze akrylátovej disperzie, kremičitého piesku a farebných pigmentov. Je vhodná aj do interiéru. Vysoká vodoodpudivosť a umývateľnosť patrí k jej najväčším kladným vlastnostiam. Ale pretože má horšiu paropriepustnosť, nie je vhodná pre zatepľovacie systémy. Dnes sa používa veľmi ojedinele, do zoznamu druhov omietok ju však zaradiť musíme.

Pozrieť si produkt