Atraktívne fasády s dekoráciou štukovej omietky
Fasáda nie je len ochranným „kabátom“, ale spoločne s tvarom budovy je výkladnou skriňou architektúry. Podieľa sa významnou mierou na estetickom dojme a pritom má ešte špecifickú úlohu – ovplyvňuje energetickú náročnosť budovy. To, čo však pred zákazníkom robí fasádu fasádou, je jej farebnosť a finálny povrch, tvorený omietkou. Cieľom väčšiny investorov a samozrejme architektov je vtlačiť do návrhu nejaký prvok, ktorý by dom odlíšil. Fasáda je v tomto smere vhodným reprezentantom. Rad zaujímavých riešení ponúkajú tzv. kreatívne omietky firmy Cemix.
Dekoratívne Cemix 2710, alebo 2711 FLEXI ŠTUK je materiál mnohých tvárí

Najprv treba pripomenúť, že Cemix 2710, alebo 2711 je materiál vyrábaný na minerálnej báze, ktorý je vystužený vláknami, a to ho robí výborne tvarovateľným a aj pružným. Čo sú vlastnosti, ktoré sú pri tvorbe dekoratívnej omietky potrebné. Navyše je Cemix 2710, alebo 2711 paropriepustný, čo je zase dôležitý atribút pre fungovanie difúzne otvorenej fasády. S pomocou Flexi štuku je možné na fasáde vytvárať určitú dekoráciu. Napríklad „hrebenatá“ omietka, ktorú môžeme vidieť na budove Centra sociálnych služieb Empatie v Českých Budejoviciach, alebo napríklad na športovej hale v Modřiciach. Pri poslednej menovanej referencii bola fasáda navrhnutá so „zubatým“ profilom omietky s ohľadom na susednú historickú budovu. Architekti hľadali medzi oboma objektmi určité spojenie, ktorým sa stala táto štruktúrovaná fasáda. 

Postup

Pri tvorbe dekoratívnej omietky sa najskôr na pripravený podklad nanesie vrstva Cemix 2710 alebo 2711, aby sa následne s pomocou špeciálne vyrobenej šablóny z nerezového plechu vytvaroval do požadovaného tvaru. Veľmi záleží na fantázii, kreativite a schopnostiach realizačnej firmy. Hlavnou starosťou pri „hrebenovitých“ tvaroch je postrážiť napojenie profilov zubov. Hoci bolo povedané, že záleží na kreativite spracovateľa, je nutné rešpektovať určité pravidlá. Predovšetkým je dôležité pri „zubatých“ profiloch omietky dodržať maximálnu výšku zuba, to znamená od jeho úpätia - max. 15 mm. Pri celoplošnom reliéfe (príkladom je budova Základnej školy v Zdiciach) môže byť jeho výška 5 mm. Celý technologický postup musí byť vykonávaný v jednej vrstve. Cemix 2710 je možné modelovať ako šablónami, tak náradím, napríklad filcovaním do hladka, čo býva požiadavka pri rekonštrukciách historických budov. V týchto prípadoch sa často filcuje dvakrát. 

Konečná úprava a ošetrovanie

Nakoniec je treba vždy realizovať finálny fasádny náter, ktorý dodá povrchu omietky farebnosť, podporí súdržnosť a vylepší odolnosť voči zašpineniu. Je dôležité, aby bol náter pružný a paropriepustný. Cemix 2710, alebo 2711 je samozrejme možné používať aj v kombinácii so zatepľovacími systémami. To bol aj prípad spomínaných referencií, pri ktorých je súčasťou fasády kontaktný zatepľovací systém ETICS. Je naozaj namieste, aby aj finálny náter fungoval a zodpovedal skladbe celého fasádneho systému. Ak máme napríklad difúzne otvorenú skladbu, v ktorej je izolantom minerálna vata, než sa aplikuje Cemix 2710, alebo 2711, opatrí sa finálny náter je v tomto prípade vhodná silikátová farba. Ak sa však investor rozhodne pre polystyrén, na Cemix 2710 alebo 2711 môžeme aplikovať silikátový aj silikónový náter. K tejto téme ešte jedna pripomienka. Silikátový náter je vďaka svojmu zloženiu a použitiu iba anorganických pigmentov UV stabilný a vysoko paropriepustný. Má však obmedzenú prefarbiteľnosť do ľahkých prírodných odtieňov. Pre ostré odtiene je potom možné odporučiť silikónový náter Cemix 2824 vystužený vláknami, so širokou škálou odtieňov. 

Omietka opatrená fasádnym náterom je chránená proti vlhkosti a čiastočne proti zachytávaniu prachu. Raz za 4 až 7 rokov je však vhodné umyť fasádu tlakovou vodou (tlak max. 60 barov), a ak je povrch mastný, je možné použiť nie príliš koncentrovaný saponát, ktorý potom opláchneme čistou vodou. V intervale 15 rokov sa odporúča fasádny náter opakovať. Môže sa samozrejme stať, že behom času vzniknú na fasáde zárodky plesní a rias. To záleží na konkrétnej lokalite. V tom prípade sa povrch fasády ošetrí fungicídnym postrekom Cemix 2835, ktorý sa nechá pôsobiť aspoň 3 dni. Nasleduje oplach čistou vodou a po vyschnutí obnovenie fasádneho náteru. 

Použiteľný aj na jadrovú omietku

Na záver je vhodné spomenúť, že Cemix 2710, alebo 2711 FLEXI ŠTUK a jeho kreatívne stvárnenie je možné využiť aj pri jadrových omietkach vrátane fasád, kde nemôže byť z dôvodu pamiatkovej ochrany inštalovaný kontaktný zatepľovací systém ETICS. Ak takéto obmedzenie nie je stanovené, môžeme aj na zateplenú fasádu historickej budovy aplikovať Cemix 2710 alebo 2711, s ktorým vytvoríme pôvodné zdobenie fasády, šambrány, hladký vzhľad okolo okien a pod. Oko okoloidúceho nespozná, že fasáda je novo zateplená. Ako príklad uvádzame realizáciu novej fasády Mestského úradu Strunkovice nad Blanicí.